Kázeň na sviatok svätého archanjela Michala a ostatných nebeských beztelesných síl | Pravoslávna cirkevná obec Topoľčany
PRAVOSLÁVNA CIRKEVNÁ OBEC TOPOĽČANY
ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΝΟΡΙΑ ΤΟΠΟΛΤΣΑΝΥ
ПРАВОСЛАВНЫЙ ПРИХОД ТОПОЛЬЧАНЫ
ORTHODOX PARISH TOPOĽČANY
Duchovné témy
Svätý Arsénij Kappadocký
Tropár, hlas 3
Dobre ukončený život v Bohu,
ukázal si sa ako čestná nádoba
Svätého Ducha, bohonosný Arsénios,
prijal si blahodať zázrakov
a všetkým dávaš rýchlu pomoc,
otče ctihodný, pros Boha,
aby nám daroval veľkú milosť.

Kondak, hlas 4
Novozasadený kvet Kappadokie
a drahocenná nádoba cností,
oslavujem ťa. Tento ako anjel
žijúci v tele stal sa
spolubývajúcim všetkých svätých,
vždy za nás prosí Christa,
aby nám daroval odpustenie hriechov.
Svätý Paisij Svätohorský
Tropár, hlas 3
Ako nádoba svätého Ducha
a voňavý kvet Raja si sa ukázal,
Paisij, a v askéze zreteľne rovnako
zápasiaci ako ctihodní otcovia Atosu.
Otče ctihodný, pros Christa Boha,
aby svetu daroval Božiu milosť.

Kondak, hl. 8
Vo svätej záhrade Panny,
s komboskini, krížom a svetlom
svojej lampady, bojoval si proti
tme hriechu a svietil ako najjasnejšia
hviezda, vrúcne ťa volajú
a uctievajú tí, ktorí sa k tebe modlia.
Raduj sa, otec Paisij.
Linky
Archanjel Michal
Michal je najznámejší archanjel zo všetkých nebeských beztelelesných síl. Veľa jeho zásahov si môžeme všimnúť v Starej i Novej zmluve. Archanjel Michal sa zjavil patriarchovi Abrahámovi, pri obetovaní Izáka. Zjavil sa Lótovi, keď ho s rodinou vyslobodil pred zničením Sodomy. Zjavil sa patriarchovi Jákobovi, keď ho vyslobodil z rúk jeho brata Ezava. Archanjel Michal viedol Izraelitov, keď boli vyslobodení z otroctva Egypťanov. Ukazoval im cestu do zasľúbenej zeme cez deň v podobe oblaku a v noci v podobe ohňa. Archanjel Michal sa zjavil veštcovi Balámovi, keď chcel prekliať Izraelský národ, aby nepokračoval v ceste do Chanaánu. Zjavil sa aj Isusovi Navinovi.
Známy je zázrak archanjela Michala v Kolossách vo Frýgii, kde vyvieral prameň, v ktorom sa ľudia uzdravovali zo všetkých chorôb. Na tomto mieste kresťania postavili chrám a zasvätili ho archanjelovi Michalovi. Pohania sa obrátili proti kňazovi slúžiacemu v tomto chráme a chceli zmeniť tok rieky, aby utopili kňaza a zničili chrám, ale archanjel Michal zasiahol a mečom rozbil kameň na dve časti. Tak sa vytvorila roklina, ktorá odviedla vodu iným smerom.
Ľudia od dávnych dôb preukazovali veľkú úctu k Božím anjelom. Našli sa aj takí, ktorí uctievali anjelov ako bohov. Svätý Epifanios Cyperský vo svojom diele Panárion hovorí o heréze v prvotných kresťanských dobách, prívrženci ktorej učili, že nemáme prizývať Christa na pomoc, ale anjelov.1 Títo heretici tvrdili, že anjeli sú stvoriteľmi celého viditeľného sveta. Miestny laodikijský snem svojím 35. pravidlom zavrhol a odsúdil tých, ktorí anjelov uctievali ako bohov a ustanovil správnu úctu k anjelom.
Slovo Michal v hebrejskom jazyku znamená: Kto je ako Boh? V Starej zmluve sa spomína v knihe proroka Daniela.2 V Novej zmluve sa spomína v Júdovom liste3 a v knihe Zjavenia svätého Jána4.
Keď sa Nositeľ svetla (Lucifer) z pýchy vzbúril proti Bohu a chcel si postaviť trón v nebesiach a stať sa podobným Bohu, nasledoval ho jeden z anjelských radov. Všetci títo anjeli pre svoju pýchu odpadli od Boha. Keď padli, boli vyhnaní z neba spolu so svojím vodcom diablom. Odvtedy sa títo žiariví anjeli stali temnými démonmi.
Archanjel Michal videl žalostný pád anjelov a pochopil príčinu ich pádu, preto pokorne zostal podriadený svojmu Stvoriteľovi Bohu. Tak zachoval nielen svoju slávu a žiaru, ale aj slávu ostatných anjelských radov. Za svoju poslušnosť ho Boh Vševládca ustanovil prvým medzi anjelskými radmi.
Archanjel Michal sa postavil pred anjelov, ktorí zostali verní Bohu, a zvolal: „Vonmen! Stanem dobri, stanem so strachom!“ To znamená: „Dávajme pozor! Stojme pevne, stojme s bázňou!“ A všetky nebeské mocnosti verných anjelov hromovo odpovedali: „Svjat, svjat, svjat, Hospoď Savaot, ispolň nebo i zemľa slavy tvojeja!“ To znamená: „Svätý, svätý, svätý, Pán Savaot, naplnené je nebo i zem Tvojou slávou.“
Týmito slovami, ktoré aj my vyslovujeme na každej svätej liturgii, verní Boží anjeli na čele s archanjelom Michalom ospevovali a oslavovali Boha Vševládcu, Stvoriteľa neba i zeme. Anjeli sú stvorení Boží služobníci, ktorí stále oslavujú Boha.
Každý kresťan má svojho anjela ochrancu, ktorého dostáva pri svätom krste. Kňaz dostáva navyše ešte jedného anjela pri chirotónii, ktorý mu pomáha pri jeho duchovenskej službe. Svedčí o tom príbeh, ktorý sa stal na Svätej Hore Atos.
Raz istý kňaz tajne odišiel zo svojej cirkevnej obce a stal sa poslušníkom v jednom monastieri na Atose. Zatajil však, že predtým bol kňazom. Keď igumen tohto monastiera zomieral, dal si zavolať všetkých mníchov, aby sa s nimi rozlúčil. Keď igumen pri dverách zbadal kňaza, povedal:
– Požehnaj, otče!
Všetci mnísi si mysleli, že sa pomýlil alebo blúzni, preto mu jeden z nich zašepkal:
– To nie je kňaz, ale mních.
Igumen mu znovu povedal:
– Požehnaj, otče!
A prítomným mníchom vysvetlil, že pri jeho hlave vidí dvoch anjelov, preto vie, že je kňazom. V tej chvíli sa tento mních priznal, že je naozaj kňazom.
* * *
Archanjel Michal a archanjel Gabriel sú na ikonách zvyčajne zobrazovaní s mečom a žezlom v pravej ruke. Je to symbol moci, ktorú im dal Boh. V ľavej ruke držia guľu, ktorá symbolizuje svet.
V diele pseudo-Dionýza Areopagitského O nebeskej hierarchii sa opisuje deväť anjelských radov, na čele ktorých stojí archanjel Michal.
Sviatok svätého archanjela Michala a ostatných nebeských beztelelesných síl bol ustanovený v 4. storočí. Ich pamiatku si pripomíname 8./21. novembra.


1 Pozri Πηδάλιον, s. 433.
2 Dan 10, 13 a 21. Dan 12, 1.
3 Júd 1, 9.
4 Zj 12, 7.
Ján Zozuľak
Kázeň prednesená na chrámový sviatok svätého archanjela Michala
a ostatných nebeských beztelesných síl vo Zvolene, 23. 11. 2014.
Prečítajte si tiež:
Najnovšie články
Najnovšie videá
Pravoslávne kresťanstvo


PCO Topoľčany na Facebooku
  © Webdesign Juraj Zozuľak 2013 – 2024. Content by Pravoslávna cirkevná obec Topoľčany. Všetky práva vyhradené. All rights reserved.

Kontakt