Táto cirkevná udalosť, ktorá sa uskutočnila desať dní po kanonizácii starca Paisija Svätohorského, veľkého súčasného svätého, je splnením dávnej túžby limasolského metropolitu Atanáza pripojiť svätého Paisija k ochrancom chrámu spolu so svätým Arsénijom Kappadockým a ctihodnými mučeníkmi Varachisiom a Jonášom.
Súčasťou programu bol slávnostný príchod svätých ostatkov, ktoré boli uložené na svätom prestole, večerná a ranná bohoslužba, posvätenie chrámu a svätá liturgia.
Na konci rannej bohoslužby miestny metropolita Atanáz objasnil zmysel bohoslužby posvätenia chrámu a stručne vysvetlil vývoj chrámu ako miesta uctievania Boha od Starej zmluvy až po súčasnosť. Keď sa metropolita zmienil o štyroch svätých ochrancoch a pripomenul, že v Kappadockej Fárase kedysi stál chrám svätých Varachisia a Jonáša, dodal: „Môžeme povedať, že tento chrám svätých Arsénija a Paisija je rodinným chrámom a rodinným domom starca Paisija.“
Svätú liturgiu slúžili traja biskupi, tridsiati kňazi a traja diakoni. Na tejto veľkej slávnosti sa zúčastnili mnohí kresťania z celého Cypru. Mnohí z nich pristúpili k svätému Prijímaniu a do svojich domov odchádzali s nesmiernou duchovnou radosťou. Veľkým požehnaním pre veriacich bola možnosť pokloniť sa ostatkom svätého Arsénija Kappadockého, ktoré priniesol archimandrita Teoklitos Bólka, igumen monastiera svätého Arsénija Kappadockého na Chalkidikách v Grécku. Boli prinesené aj časti osobných predmetov svätého Paisija Svätohorského (rjasa a tričko).
Metropolita Atanáz povedal, že je to prvý pravoslávny chrám na svete, ktorý je zasvätený novému svätému Paisijovi Svätohorskému.